Všechny hvězdy5

Tomás Ó Sé (výrazný[t̪ˠəˈmˠɑːsˠ oː ˈʃeː]; narozený 21. června 1978) je irský sportovec. Hraje Gaelský fotbal s Nemo Rangers a byl členem Kerry senior team od roku 1998 do důchodu v roce 2013, hrající převážně v polozadní linii. V jedné z nejvíce zdobených kariér gaelských her získal Ó Sé 5 all-irských titulů, 9 titulů v Munsteru a v roce 2004 byl fotbalistou roku. Jeho bratři Darragh a Marc jsou také gaelští fotbalisté, kteří Kerry zastupovali na All-Ireland Senior Club Football Championship. V době svého odchodu do důchodu byl nejdéle sloužícím fotbalistou mezi kraji a je všeobecně považován za jednoho z největších hráčů moderní hry.[1]

Hráčská kariéra

Klub

Narodil se v Ard an Bhóthair, Ceann Trá, Hrabství Kerry „Ó Sé hraje svůj klubový fotbal s místním klubem Ghaeltacht a během své kariéry zaznamenal velké úspěchy. Debutoval s vedoucím týmem klubu v polovině 90. let a od té doby je stále součástí stálého vedení.

V roce 2000 se Ghaeltacht dostal do finále krajské mistrovství seniorů vůbec poprvé. Po boku Ó Sé byli červenými žhavé favority vstupující do zápasu, ale všechno nešlo tak, jak bylo plánováno Dr. Croke ujal se vedení. Tvrdě vybojovaná čára 1–4 až 0–6 vedla k porážce Ghaeltachtu.[2]

V roce 2001 se Ghaeltacht chystal odčinit tuto porážku. Tým se dobře přeskupil a dosáhl druhého okresního finále za sebou. Tralee - klub založený Austin Stack poskytl při této příležitosti opozici, strana Ó Sé však byla dobře připravena. Přesvědčivé vítězství 1–13 až 0–10 dalo Ó Sé medaili krajských vítězů.[3]

V roce 2002 se skupina Ghaeltacht vzdala svého klubového titulu, avšak v následujícím roce byla strana Ó Sé zpět v rozhodování krajského šampionátu. Laune Rangers byli při této příležitosti soupeři, ale hra skončila remízou 0–10 za kus.[4] Přehrávání o čtrnáct dní později bylo mnohem přesvědčivější záležitostí. Skóre 0–12 až 2–4 přineslo vítězství Ghaeltacht a za tři roky dalo Ó Cinnéidovi druhou medaili krajských vítězů.[5] Toto vítězství umožnilo klubu reprezentovat Kerryho v provinčním klubovém šampionátu. Po úspěšné kampani se strana Ó Sé dostala do provinčního finále St. Senan's Clare. Vyvinula se blízká hra, ale Kerrymen se nakonec držel a zajistil si vítězství 1–8 až 1–6, což Ó Sé Munster medaile klubových vítězů.[6] Ghaeltacht pokračoval v pochodu v All-Irsku a pokračoval dál Den svatého Patrika 2004 ve finále All-Ireland klubového mistrovství. Caltra, klub z Galway, za předpokladu, že opozice a vzrušující hra vyvinutá. Dara Ó Cinnéide čelil zármutku zmeškaného gólu v umírajících sekundách, když Ghaeltacht prohrál jen o jediný bod - 0-13 až 0-12.[7]

V následujících několika letech si Ó Sé po vítězstvích v dřívějších částech desetiletí užíval s klubem jen malý úspěch.

Junior, nezletilý a do 21 let

Ó Sé (vlevo, číslo 5) v akci proti Derrymu v 2009 národní liga finále

Ó Sé se poprvé objevil na mezioborové scéně jako člen Kerry juniorský fotbalový tým v roce 1995. Ten rok zajal a Munster titul po vzrušujícím vítězství 1–21 až 0–19 po prodloužení proti Korek.[8] Kerryho běh šampionátu skončil v semifinále All-Ireland Londýn těsně porazil stranu Ó Sé o 2–10 až 1–12.

V polovině 90. let se Ó Sé připojil k menšímu fotbalovému týmu Kerry. V roce 1996 dosáhl Kerry provinčního rozhodčího a Ó Sé obložil uprostřed vzadu. Odvěci soupeři Cork za předpokladu, že opozici, ale 3-9 na 2-6 dal Ó Sé a Munster titul v menší třídě.[9] Místo ve finále All-Ireland rychle následovalo s Laois obložení v opozici. Vyvinula se blízká hra, ale strana Ó Sé těsně prohrála o 2–11 na 1–11.

V roce 1997 se Ó Sé připojil k týmu Kerry do 21 let a zahájilo se úspěšné tříleté kouzlo. Ve svém prvním ročníku Kerry porazil Corka po odvetě, aby získal Munster titul.[10] Strana Ó Sé byla později v semifinále All-Ireland poražena.

V roce 1998 si Kerry udržel svou korunu Munster do 21 let po porážce 3–10 až 1–11 Tipperary. Strana Ó Sé se při této příležitosti dostala o jednu lepší, když dosáhla finále All-Ireland. Laois poskytl opozici, nicméně Kerry vyhrál na skóre 2–8 až 0–11. Bylo to Ó Sé první All-Irsko titul do 21 let.

V roce 1999 po šestibodové porážce Corka získal Kerry tři Munster tituly v řadě. Následovalo podruhé za sebou finální vystoupení All-Ireland Westmeath poskytnutí opozice. Zatímco Kerry byli favority, šampióni Leinsteru se zapsali do historie tím, že zachytili svůj první all-irský titul na skóre 0–12 až 0–9. Toto byl poslední zápas Ó Sé s týmem Kerry do 21 let.

Senior

V této fázi byl Ó Sé také členem seniorského fotbalového týmu Kerry. Debutoval seniorem v zápase mistrovství Munster proti korku v roce 1998, nicméně v Kerryho následné porážce Tipperary ve finále Munster nehrál žádnou roli. Ó strana Sé byla později z šampionátu vyhozena a Mick O'Dwyer -podařilo se Kildare v semifinále All-Ireland.

V roce 1999 se Kerry pokoušel získat čtvrtý provinční titul za sebou, zatímco Ó Sé doufal, že vyhraje svůj první na hřišti. Cork ukončil tento sen vítězstvím 2–10–2–4 nad svými velkými rivaly ve finále Munsteru. S tím byli Kerry vyřazeni ze šampionátu.

Po nízkém bodě v předchozím roce se Kerry v roce 2000 vrátila zpět do zemského rozhodování Clare poskytnutí opozice. V neuspokojivém zápase, pokud jde o soutěž, Kerry srazila „bannery“ o 3–15 na 0–8.[11] Bylo to Ó Sé první Munster medaile na hřišti. Kerry pevně stanovil jejich All-Irsko uchazeč pověření, nicméně, All-Irsko série se ukázala jako obtížná. Ó strana Sé přitáhla Armagh v semifinále, zatímco replay se ukázal stejně napjatý. Obě strany znovu skončily na úrovni po sedmdesáti minutách a nalezení vítěze trvalo určitou dobu. Kerry z této hry těsně vylezl jako vítěz 2–15 až 1–15 a zarezervoval si místo ve finále Millennium All-Ireland. Galway poskytl opozici v tom, jaké bylo jejich druhé vystoupení v šampionátu za tři roky. Ve hře zapomenout obě strany promarnily snadné šance a zdálo se, že se obávají o vedení. Galway v jedné fázi táhl o sedm bodů, ale znovu se probojoval zpět, aby zajistil remízu 0–14 za kus.[12] Přehrávání bylo mnohem přesvědčivější záležitostí. Galway zpracoval míč po celé délce pole Declan Meehan který vstřelil gól, aby západňany podpořil. Sporný volný čas se zbývajícími sedmnácti minutami ve hře poskytl Kerry náskok, kterého se nevzdali. U píšťalky na plný úvazek byli Kerry šampióni od 0–17 do 1–10.[13] Bylo to Ó Sé první All-Irsko medaile vítězů.

V roce 2001 Kerry s lehkostí prošel provinční sérií. Porážka Corku 0–19 až 1–13 přinesla Ó Sé druhou medaili vítězů Munsterů a Kerrymu posílilo jejich celo Irské ambice.[14] V nové inovaci s názvem All-Ireland kvalifikační série, provinční vítězství Kerry jim umožnilo postoupit do All-Ireland čtvrtfinále. Vzrušující remíza a repríza s Dublin na Semple Stadium dal straně Ó Sé právo postoupit do All-Ireland semifinálového zúčtování s Meath. Ke hře s novým členem týmu vedla nějaká kontroverze Eoin Brosnan získání kapitána před zápasem, přestože se ještě nestal pravidelným hráčem. Také se vedla velká debata o odmítnutí zahájit legendární Maurice Fitzgerald, zejména po jeho vystoupení ve hře v Dublinu. Veřejnost nicméně očekávala klasiku. V jednom z nejnižších bodů v historii Kerryho fotbalu byla strana Ó Sé absolutně zničena „Royals“ na skóre 2–14 až 0–5.[15]

V roce 2002 čelila Kerry větší kontroverzi. Tým byl nucen hrát reprízu svého semifinále Munsteru proti Corku jen několik dní po pohřbu bratra manažera týmu Páidí Ó Sé a otce Tomáše, Darragh a Marc Ó Sé. Cork plně využil výhod a Kerry se pustil do kvalifikační kampaně, díky které byli zodpovědní Wicklow, Fermanagh a Kildare předtím, než ve čtvrtfinále All-Ireland porazili vládnoucí šampióny Galway, a poté nacpali archrivály Cork v jedinečném semifinále All-Munster All-Ireland. Následující all-Ireland rozhodující postavil Kerry proti Armagh v jednom z velkých finále posledních let. První polovina viděla, jak všechno jde Kerrymu do cesty, zatímco Armagh se potácel. Ulsterští muži prohráli John McEntee na otřes mozku Oisín McConville těsně před přestávkou minul penaltu. Armagh stál v poločase o čtyři body, zatímco Darragh Ó Sé podal inspirativní výkon. Ve druhé polovině se objevil jiný tým Armagh. McConville kompenzoval svou dřívější minci vstřelením klíčového gólu v 55. minutě. Kerry po tom ztuhl a po zbytek zápasu nedokázal skórovat, protože Armagh těsně vyhrál svůj první All-Irsko 1–12 na 0–14.[16]

Kerry se po této ráně přeskupil a v roce 2003 se znovu dostal k provinčnímu rozhodovateli. Limerick za předpokladu, že opozice; „Království“ se však neshodovaly. Vítězství 1–11 až 0–9 přineslo Ó Sé třetí medaili vítězů Munsterů.[17] Po vzrušující hře s Roscommon, Kerry postoupila do semifinálového setkání All-Ireland s Tyrone. Poté, co byl šokován v pozdějších fázích dvou předchozích šampionátů, Kerry se chystal odčinit a byl oblíbeným účastníkem zápasu. Celý tým se však potýkal a Kerry vypadal, jako by zůstal pozadu s novou „plošnou obranou“, kterou představili týmy jako Armagh a zdokonalil Tyrone. Mnozí kritizovali tuto taktiku jako prostředek k zastavení talentovaných fotbalistů, jako jsou Ó Sé a Colm Cooper od hraní, ale jen málokdo mohl popřít jeho účinnost. Porážka 0–13–0–6 způsobila, že Tyrone postoupil do finále All-Ireland, zatímco Kerry byl bez okolků vyřazen ze šampionátu.[18]

2004 viděl Jack O'Connor převzít funkci manažera týmu Kerry. Rok začal dobře, když se strana Ó Sé dostala do finále Národní liga. Vzrušující vítězství 3–11 až 1–6 vedlo Kerry k získání titulu a Ó Sé si vzal první medaili vítězů Národní ligy.[19] Kerry si později rezervovala téměř roční místo v provinčním finále a již druhým rokem v řadě byli oponenty Limerick. Překvapivě tato hra skončila remízou 1–10 za kus.[20] Repríza byla také záležitost na blízko; Kerry však ve skutečnosti nikdy nevypadala v nebezpečí ztráty. Vítězství 3–10 až 2–9 přineslo Ó Sé čtvrtou medaili vítězů Munsterů.[21] Série All-Ireland neprokázala Kerry žádné potíže a „království“ si rezervovalo své místo ve finále All-Ireland proti Mayovi. Časný cíl z Alan Dillon dal mužům Connachtu nějakou naději, ale hra byla po dvaceti pěti minutách fakticky u konce Colm Cooper vstřelil Kerry jediný gól dne. Body stále přicházely od týmu Ó Sé a čas zranění Michael Conroy cílem nebylo pro Maya nic jiného než útěcha. Vítězství 1–20 až 2–9 přineslo Ó Sé druhou medaili vítězů All-Ireland.[22] Rok zakončil sbíráním svého prvního Hvězdný cena.

V roce 2005 si Kerry udrželi titul All-Ireland. Všechno se chystalo plánovat, když Ó Séova strana dosáhla dalšího provinčního finále. Na oplátku k tradici byli Cork oponenti. Vyvinula se blízká hra, nakonec však Kerry zvítězila v rozmezí 1–11 až 0–11.[23] Byla to osmá medaile vítězů Ó Sé z Munsteru. Po tomto vítězství Kerry křižovala sérií All-Ireland, aby dosáhla dalšího rozhodujícího šampionátu a Tyrone poskytl opozici. V jednom z velkých finále desetiletí zůstal výsledek pochybný až do závěrečného hvizdu. Dara Ó Cinnéide poháněla tým vpřed gólem už po šesti minutách. Tyrone odpověděl laskavě s Peter Canavan cíl těsně před poločasem. Ó Sé zahájil návrat Kerryho v 57. minutě druhým gólem Kerryho; bylo však příliš pozdě. Tyrone zůstal a vyhrál o 1–16 až 2–10. Byla to druhá porážka Ó Sé ve finále All-Ireland.[24] Když Ó Sé na konci roku získal druhé ocenění hvězd, došlo k určité útěše.

V roce 2006 se Kerry dostal do finále národní ligy a hrál Galway. Strana Ó Sé dokázala v úvodním poločase zvládnout pouze tři body, ale představení Eoina Brosnana tým změnilo. Na konci sedmdesáti minut získala skóre 2-12 až 0–10 Kerrymu 18. titul v National League.[25] Vítězství v lize bylo falešným úsvitem, protože Kerry krotce vyšla krotce do Corku v odvetě finále Munsteru. Tým se však odrazil zpět Longford uspořádat setkání s Armaghem ve čtvrtfinále All-Ireland. V poločase to vypadalo, jako by Ulserova kapuce znovu udeřila, ale Kerry vybuchla ve druhé polovině mužů z okresu ovocných sadů, zatímco v záloze dominoval Ó Sé Kieran Donaghy zářil na plný vpřed. Vyhráli skóre 3–15 až 1–13, čímž ukončili představu, že Kerry na severní styl obranné hry neodpověděl. Kerry znovu porazil Corka v následném semifinále, než obložil proti Mayovi ve finále All-Ireland. Neuvěřitelné zahajovací první poločase vidělo Kerryho jít 2–4 bez skóre dopředu už po deseti minutách, s laskavým svolením gólů Declan O'Sullivan a Kieran Donaghy. Colm Cooper vsadil třetí gól Kerryho, ale Mayo se usadil a v poločase snížil deficit na 3–8 na 3–2. Druhá třicet pět minut viděla Kerryho nepokoje, zatímco Západu dokázali shromáždit jen tři body. Konečné skóre 4–15 až 3–5 dalo Kerry další all-irský titul a dalo Ó Sé svou třetí all-irskou medaili vítězů.[26]

V roce 2007 měla Ó Sé skvělou kampaň národní ligy, která pokračovala v mistrovství Munster. Ten rok Kerry znovu čelil Corkovi v provinčním rozhodování. Vyvinula se blízká hra, ale při píšťalce na plný úvazek byli Kerry šampioni o 1–15 až 1–13.[27] Byla to šestá medaile vítězů Ó Sé z Munsteru. Kerry pak měl nejužší vítězství ve svém All-Irsko čtvrtfinále proti Monaghan, než porazil Dublin v půvabném semifinále All-Ireland. Následné finále All-Ireland bylo historickou událostí, protože Kerry čelil Corkovi v úplně prvním rozhodujícím šampionátu v kategorii Munster. Zatímco první polovina se hrála na vyrovnaném kýlu, ve druhé polovině došlo ke vzpouře „Království“ a následovala rutina. Korkový brankář Alan Quirke poté, co připustil několik snadných cílů, přišel k velké kritice. V píšťalce na plný úvazek byl Cork ztišen o 3–13 na 1–9.[28] Pro Ó Sé to byla čtvrtá All-Irská medaile. Rychle následovalo třetí ocenění hvězd.

Rok 2008 začal za kontroverzních okolností, když Ó Sé ztratil kapitána týmu Paul Galvin pozastavit po incidentu s rozhodčím Paddy Russellem v semifinále Munster proti Clare. Následné finále Munsteru vidělo Kerryho v poločase osmibodový náskok před Corkem. „Rebelové“ se bránili a za silného lijáku mohl Kerry ve druhé části hry získat pouze tři body, protože Cork zajistil pozoruhodné vítězství 1–16 proti 1–11.[29] Kerry se propracoval kvalifikací až k finálovému vystoupení All-Ireland proti Tyrone. Byla vyvinuta vzrušující hra, která byla konkurenceschopnější než tratě, které se odehrály ve stejné fázi šampionátu během předchozích dvou let. Strany byly sedmkrát rovné, než Colm Cooper před intervalem šťouchl do Kerryho 0–8 až 0–7. Tyrone ve druhé polovině jednoduše oblékl Kerryho do země jako neocenitelný gól Tommy McGuigan a řada pozdních bodů inspirovala Tyrone k jejich třetímu all-irskému titulu desetiletí.[30] I přes porážku si Ó Sé vzal čtvrtou hvězdu.

V roce 2009 si po porážce Ó Sé vzal svou třetí medaili vítězů Národní ligy Derry.[31] Kerryho další hrou bylo semifinálové setkání Munster s Corkem. Tato hra skončila remízou, nicméně Kerry byl v odvetě dobře zbit. „Království“ bylo následně vyřazeno do kvalifikace, kde měli nějaké nevýrazné vítězství Longford, Sligo a Antrim. Ó Sé a jeho tým se později postavili ve čtvrtfinále All-Ireland a mlátili po Dublinu, poté v neuspokojivém semifinále překonali Meath. Následné All-Irsko finále viděl Kerry čelit Cork potřetí v tomto roce šampionátu. Strana Ó Sé vstoupila do hry jako mírní smolaři, ale měli tromf, že nikdy neztratili hru s Corkem v Croke Parku. Kerry zakoktal v úvodním období a na začátku první poloviny táhl o 0–1–1–3. Tým Kerry se držel svého herního plánu, zatímco Cork zaznamenal čtrnáct širokých. U píšťalky na plný úvazek byli Kerry opět šampioni o 0–16 na 1–9.[32] Byla to šestá medaile všech irských vítězů Ó Sé, jeho pátá na hřišti. Jeho přínos pro šampionát byl později uznán, když získal páté ocenění hvězd a zároveň byl jmenován Fotbalista roku Texaco.

V roce 2010 se Ó Sé potupně uklonil ze šampionátu. Poté, co začal šampionát jasně, když porazil Corka v semifinále mistrovství Munster, se Kerry ve finále setkal s Limerickem. Limerick vedl brzy, ale Kerry se shromáždil v pozdějších fázích a zajistil vítězství. V návaznosti na hru byly videozáznamy ze hry odhaleny, protože Ó Sé provedl četné pokusy o loktování Limerickovy hvězdy dopředu Stephena Kellyho v hlavě. Akce Ó Sé byly prováděny pod radarem odpovědného rozhodčího, a proto zůstaly nepotrestány. CCCC mu však o týden později vydal zákaz, který ho viděl na postranních liniích, dokud Kerryho nakonec nevyřadil ze šampionátu Down.

V roce 2011 byl první mistrovský zápas Ó Sé proti Tipperary ve čtvrtfinále seniorského fotbalového mistrovství Munster. Hra obsahovala řadu mluvících bodů, ale k hlavnímu došlo, když byl Ó Sé účastníkem incidentu mimo míč s Hughem Coghlanem z Tipperary před tribunou ve 33. minutě. Čárový rozhodčí byl svědkem toho, jak Ó Sé zasáhl Coghlana, takže oficiálnímu zápasu Maurice Condona nezbývalo nic jiného, ​​než červenou kartu Ó Sé. Jelikož se jedná o druhý takový přestupek pro Ó Sé v průběhu roku - ačkoli jeho první přestupek proti Limericku Stephen Kelly byl vyřešen po zápase v roce 2010 - byl povinný zákaz zdvojnásoben až na 2 měsíce, což ho opět vidělo sedět zbytek mistrovství Munster.[33]

Rok 2012 začal obdobně pro Ó Sé. Kerry první výlet do národní ligy byl proti Tipperary. Poté, co se rozhodčí zapojil do incidentu mimo míč s Tipperaryho útočníkem na křídle Hughem Coughlanem, byl rozhodčí upozorněn na nerozhodnost Ó Sé čárovým rozhodčím, následovala přímá červená karta, což znamenalo, že obránce byl znovu suspendován.[34]

Ó Sé se vrátil do boje v Kerryho ligovém zápase s Laoisem. Ó Sé hrál přibližně 10 minut, než byl znovu vyloučen a zapojen do incidentu mimo míč. Rozhodčí oháněl červenou za „útočný“ trestný čin. Vzhledem k tomu, že to bylo třetí takové porušení během 10 měsíců, byl povinný zákaz opět zdvojnásoben, což znamenalo, že Tomáš byl nucen vynechat zbytek národní ligy.[35]

V roce 2013 Kerry zahájil ligu pomalu, se ztrátami v rukou Maya, Dublinu, Kildare a šampionů Donegal. Hrozilo sestupování. V průběhu utkání proti Donegalu byl Ó Sé červeným kartou za incident mimo míč s Ryanem McHughem.[36] Jednalo se o pátou červenou červenou kartu Tomáše v letech 2010 až 2013, přičemž všech 5 zahrnovalo incidenty mimo míč. Tomáš seděl v dalším zápase proti Down, který Kerry vyhrál, a zaregistroval své první vítězství v ligové kampani.

V říjnu 2013 oznámil Ó Sé svůj odchod z mezioborového fotbalu.[37][38]Éamonn Fitzmaurice, který v té době řídil Kerryho, vzdal hold Ó Sé a prohlásil, že je „nejlepším křídlem, které jsem viděl hrát tuto hru. Tomás v mnoha ohledech ztělesňoval vše, o čem je Kerryho fotbal. Jeho odhodlání, odhodlání a nikdy -say-die přístup byl jasně viditelný pokaždé, když vyrazil na hřiště. “[39][40]

Mediální kariéra

Ó Sé se připojilo k RTÉ Nedělní hra a rychle se etabloval jako pravidelný analytik. Často je vyzýván, aby používal stroj, který si RTÉ nechali instalovat ve svém studiu, a zdá se, že jej ovládl ve srovnání se svými kolegy fotbalovými analytiky, jako je například vrzající Colm O'Rourke.

Ó Sé pracoval pro RTÉ na jejich televizním pokrytí All-Ireland Senior Football Championship 2019 semifinále mezi Dublin a majonéza na Croke Park v sobotu 10. srpna. Na začátku druhé poloviny šel Tomás na toaletu. Mayo měl poločasový náskok dvou bodů.[41] Než se Tomás vrátil do studia RTÉ, poté, co se vyprázdnil na toaletu, skóroval Dublin 1–2 na cestě k porážce Maya a potvrzení svého místa v pátém po sobě jdoucím finále All-Ireland SFC. Tomásův výlet na toaletu byl zmíněn během pozápasové analýzy jako příklad toho, jak rychle Dublin otočil zápas ve svůj prospěch. Když byl Tomás na (nebo možná přes) toaletu (odmítl prozradit přesný způsob, jakým si ulevil), Con O'Callaghan vstřelil první ze svých dvou gólů ve hře po a Dean Rock bod zdarma. Bod z Niall Scullyová dokončil 1–2 zmeškané, zatímco Tomás byl na toaletě nebo nad ní. Joe Brolly, psaní v následující den Neděle nezávislá, odkazoval se na „omyl“ Ó Sé, který se shodoval s „roztavením“ Maya.[42] Na Nedělní noc program večer v noci po zápase, byl v rámci semifinálové analýzy her znovu diskutován a rozebrán Tomásův výlet na toaletu. Nebyly však odhaleny žádné další podrobnosti.[43]

Ó Sé také píše pro Irish Independent.[44]

Vyznamenání

Reference

1. ^ „Ó, vrchol hromady veteránů“. Irish Independent. 10. května 2013. Citováno 10. května 2013.
  2. ^ „Oblíbené šokující dr. ​​Croke“. Irish Times. 11. listopadu 2000. Citováno 6. srpna 2012.
  3. ^ „Bolest předchozích porážek vede Gaeltacht k vítězství“. Irish Examiner. 29. října 2001. Archivovány od originál dne 12. května 2006. Citováno 10. srpna 2009.
  4. ^ „GAA: Gaeltacht nepřináší žádné pohodlí“. Království. 16. října 2003. Archivovány od originál dne 29. června 2011. Citováno 10. srpna 2009.
  5. ^ „GAA: Gaeltacht visí v akčním repríze“. Království. 30. října 2003. Archivovány od originál dne 29. června 2011. Citováno 10. srpna 2009.
  6. ^ „GAA: Ghaeltacht dobývá Munster bez realizace skutečného potenciálu“. Irish Examiner. 1. prosince 2003. Archivovány od originál dne 7. ledna 2005. Citováno 10. srpna 2009.
  7. ^ „Magie Meehan funguje věštecky, protože Caltra dostane jen odměnu“. Irish Examiner. 18. března 2004. Citováno 10. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  8. ^ „Munster Junior Football“. Munster GAA. Citováno 23. května 2010.
  9. ^ „Munster Minor Football“. Munster GAA. Citováno 23. května 2010.
  10. ^ „Fotbal Munster do 21 let“. Munster GAA. Citováno 23. května 2010.
  11. ^ „Předem uvažující Ó Sé drží klíč pro království“. Irish Independent. 17. července 2000. Citováno 11. srpna 2009.
  12. ^ "Rychle na remízu, protože Kerry promarnil obrovský náskok". Irish Independent. 25. září 2000. Citováno 11. srpna 2009.
  13. ^ "Kerry dokončil skládačku, když Sam cestuje znovu na jih". Irish Independent. 9. října 2000. Citováno 11. srpna 2009.
  14. ^ „Království je v pohodě“. Irish Examiner. 16. července 2001. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  15. ^ „Království svrženo“. Irish Examiner. 3. září 2001. Archivovány od originál dne 12. června 2003. Citováno 11. srpna 2009.
  16. ^ „Kerry věděl, že Armagh bude mít hlad, ale nedokázal to vyrovnat.“. Irish Examiner. 23. září 2002. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  17. ^ „Kerry End Limerick Dream“. Irish Examiner. 14. července 2003. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  18. ^ „Tyrone se chopí drsného, ​​těžkého dne“. Irish Examiner. 25. srpna 2003. Archivovány od originál dne 15. května 2005. Citováno 11. srpna 2009.
  19. ^ „Dopředný tah pohání korunu Království do Ligy“. Irish Examiner. 3. května 2004. Archivovány od originál dne 11. května 2006. Citováno 11. srpna 2009.
  20. ^ „Keating nemůže konvertovat, protože Limerick nechal sklouznout historii“. Irish Examiner. 12. července 2004. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  21. ^ „Královské bouřlivé zotavení obrátí příliv“. Irish Examiner. 19. července 2004. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  22. ^ „Kerryho přesilová hra nechává Maya, jak se válí na lanech“. Irish Examiner. 27. září 2004. Archivovány od originál dne 12. května 2006. Citováno 11. srpna 2009.
  23. ^ „Příliš horké na manipulaci“. Irish Examiner. 11. července 2005. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  24. ^ "Red Hands kopat nejhlubší". Irish Examiner. 26. září 2005. Citováno 11. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  25. ^ „Brosnan vyvolává oživení, když Kerry získal titul 18. ligy“. Irish Examiner. 24.dubna 2006. Citováno 30. srpna 2009.[trvalý mrtvý odkaz ]
  26. ^ „Kerry 4–15 3–5 Mayo“. BBC Severní Irsko. 17. září 2006. Citováno 30. srpna 2009.
  27. ^ „Království vezme vítr z korkových plachet“. Irish Examiner. 2. července 2007. Archivovány od originál dne 1. července 2012. Citováno 30. srpna 2009.
  28. ^ „O'Shea vede Kerryho ke slávě“. Irish Examiner. 16. září 2007. Archivovány od originál dne 8. července 2012. Citováno 30. srpna 2009.
  29. ^ „Cork 1–16 Kerry 1–11“. RTÉ Sport. 6. července 2007. Archivovány od originál dne 12. září 2012. Citováno 30. srpna 2009.
  30. ^ „Tyrone 1–15 Kerry 0–14“. RTÉ Sport. 21. září 2009. Archivovány od originál dne 30. října 2008. Citováno 10. prosince 2008.
  31. ^ „Kerry najít správnou směs“. RTÉ Sport. 27. dubna 2009. Archivovány od originál dne 7. července 2012. Citováno 30. srpna 2009.
  32. ^ „RTÉ Sport: GAA - Kerry 0–16 Cork 1-09“. RTÉ Sport. 20. září 2009. Archivovány od originál dne 27. září 2009. Citováno 21. září 2009.
  33. ^ Zprávy RTÉ https://web.archive.org/web/20110830013508/http://www.rte.ie/sport/gaa/champions/2011/0522/kerry_tipperary.html. Archivovány od originál dne 30. srpna 2011. Chybějící nebo prázdný | název = (Pomoc)
  34. ^ McCarthy, Kieran (23. května 2011). „Červená karta O Se tlumí náladu Kerryho“. Irish Independent.
  35. ^ „O Se čelí zákazu dvou her - HoganStand“.
  36. ^ „FL1: Murphy vede v Donegalu - HoganStand“.
  37. ^ „Legenda Kerry Tomás O'Sé oznamuje svůj odchod z mezioborového fotbalu“. Irish Independent. 3. října 2013. Citováno 3. října 2013.
  38. ^ „Není možné nahradit legendu jako Tomás“. Irish Examiner. 4. října 2013. Citováno 4. října 2013.
  39. ^ „Legenda Kerry Tomás Ó Sé odchází z fotbalu do důchodu“. RTÉ Sport. 3. října 2013. Citováno 3. října 2013.
  40. ^ „Legenda království Tomás Ó Sé volá čas fotbalové kariéře“. Skóre. 3. října 2013. Archivovány od originál dne 5. října 2013. Citováno 3. října 2013.
  41. ^ Sweeney, Peter (10. srpna 2019). „Dublin 70 minut od nesmrtelnosti, když boj Mayo slábne“. RTÉ Sport. Citováno 10. srpna 2019.
  42. ^ Brolly, Joe (11. srpna 2019). „Mayo vyhrálo All-Ireland hráče, ale ne muže“. Sport. Neděle nezávislá. str. 3. Citováno 11. srpna 2019.
  43. ^ Malachy O'Rourke, který nedávno rezignoval na pozici manažera Monaghan, zmínil se o výletu Ó Sé. Nedělní hra. 11. srpna 2019.
  44. ^ „Tomás Ó Sé“. Irish Independent. Citováno 22. září 2019.
  45. ^ „Poslední XV“. RTÉ Sport. 29. května 2020. Citováno 29. května 2020.
  46. ^ Breheny, Martin (30. května 2020). „Odhalení: 20 nejlepších irských fotbalistů za posledních 50 let“. Irish Independent. Nezávislé zprávy a média. Citováno 30. května 2020.